תינוק לאחר לידה משוח בורניקס

תינוקות נולדים משוחים בחומר לבן על כל גופם. לחומר הזה קוראים ורניקס. ישנם תינוקות שנולדים עם שכבה מאד עבה ואילו גושית מעט, וישנם כאלו שהשכבה נספגה כמעט במלואה וממש נראה שאריות בודדות או שרידים בעיקר בכפלי העור, בשיער ובפנים.

למה בעצם יש תינוקות שנולדים עם המון חומר וכאלה שממש לא נראה אותו? זה תלוי בכמה גורמים. בלידת בזק או דווקא לידה בניתוח קיסרי, ייתכן והתינוק עבר מהר או דרך החתך ולכן לא עבר “סחיטה” וניקוי בתעלת הלידה. בנוסף, גיל ההריון משפיע. מעל שבוע 39 החומר מתחיל אט אט להיספג ולכן נראה פחות. ובאופן כללי, כמו כל דבר בחיים, אצל כל אחד זה פשוט אחרת.

הוניקס ניחן בתכונות מופלאות שעוזרות לתינוק בכמה צורות. בואו נדבר על העיקריות שבסגולותיו.
התכונה הראשונה, היא שומניות. השומניות מהווה חלק ארי בתכונות של הורניקס והיא למעשה אחרית על כמה פעולות:

  1. מסייע לתינוק (ולאמא) בתהליך הלידה. כשהעור שומני, התינוק יותר מחליק בתעלת הלידה ופחות צובט או נתקע ובכך מאפשר לידה חלקה, מהירה ונעימה יותר.
  2. מסייעת לשמור על עור התינוק ועל כל גופו למעשה, על ידי ציפוי וחסימת העור. בכך ונמנע מעבר של חיידקים, וירוסים ופטריות אל העור ואל התינוק. כלומר, התכונה היא חיזוק החיסוניות.
  3. במעבר בין הבטן המגינה, לעולם שבחוץ בכל עונות השנה, יש הבדל של טמפרטורות. השכבה מסייעת בשמירה על חום גופו של התינוק.
  4. השכבה מסייעת במניעת איבוד נוזלים דרך העור ובכך מסייעת לתינוק לא להתייבש בשעות הראשונות לאחר הלידה.

 

התכונה הבולטת הבאה שקיימת בחומר שלנו היא עושר בנוטריינטים החיוניים להזנת העור, הגמישות, חידוש התאים לאחר 9 חודשים של שהייה במי השפיר ועוד.

 

פעם, היה מקובל מאד לרחוץ את התינוק מיד לאחר הלידה או מקסימום במשמרת לילה של אותו היום. כיום, יש תיאוריות רבות המעודדות את הספיגה הטבעית של החומר אל עורו של התינוק. בניגוב עדין, עדיין יישאר החומר, ויהיה להורים יותר נעים להתנהל אתו ולכן לרוב זה מה שנראה כיום. בכל אופן, עושה רושם שלתינוקות זה לא מפריע, אלא אם זה באמת באזורים אסטרטגיים כמו בעפעפיים ומפריע לפתיחה התקינה של העיניים, ושם בהחלט ננגב בעדינות.

 

לסיכום, לבחירתכם האם לקלח את התינוק או לנגב בעדינות. בכל דרך שתבחרו, עדיין הקפידו על שאר הדברים כמו לשהות עם התינוק כמה שאפשר, הרבה עור לעור, הנקה במידה ואפשר, וברגע שתחליטו לקלח, עשו זאת במקלחת נעימה ובתנוחות טובות. תוכלו למצא סרטון שכזה בפרק הטיפול היומיומי.

 

אגב, אומרים שיש לו גם תכונות קוסמטיות נפלאות, אז למי שרוצה מיד לעשות מסכה לפנים, זה הזמן!

 

 

שתפו

Picture of עדי קורנגולד חיון

עדי קורנגולד חיון

מייסדת BaLaOlam
אחות R.N Bs.C יועצת הנקה ויועצת שינה

תגובות

חברת BaLaOlam נולדה מתוך ההבנה שצריך לעטוף את התינוק – ואתכם ההורים שלו, במעטפת של פתרונות שיכווינו אתכם בכל הצמתים המשמעותיים לאורך הדרך. מתוך הכרת הצמתים האלה איגדנו במקום אחד את כל מה שצריך כדי להיות הורים מעולים ומעודכנים, משלבי ההיריון והלידה ועד גידול הבייבי שלכם.
לשם כך אנחנו מעמידים לרשותכם תוכניות הכשרה הורית שיובילו אתכם צעד אחר צעד במסע ההורי, עם כל מה שיגרום לכם לתפקד בביטחון ובהצלחה כבר מתקופת ההיריון והלידה. בנוסף, תוכלו לבחור בחנות שלנו מגוון רחב של מוצרים שנבחרו בקפידה ע”י צוות המומחים של BaLaOlam, ולרכוש גם מפגשי ייעוץ עם אנשי מקצוע שילוו אתכם במסע ההורי.

מאמרים אחרונים

מגע עור לעור

מגע עור לעור

מגע עור לעור (באנגלית נקרא SSC) מגע עור לעור משמעותו

עקבו בפייסבוק

ממליצים עלינו

הירשמו לעידכונים

עגלת הקניות0
There are no products in the cart!
המשך קניות
0
דילוג לתוכן